Seninle Başlamadı

November 30, 2019
Seninle Başlamadı

“Seninle Başlamadı” bir misyonun ürünüdür, o kadar bir misyon oysa beni dünya genelinde dolaştırdı, daha sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir zaman baştan başa, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı fikirler, travma sonrası gerginlik bozukluğu ve öteki güçten düşürücü koşullarla uğraş eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması sebebiyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.

Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu oysa, yanıt sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel çalışmalar travmaların etkilerinin bir nesilden öteki nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, tanıdık adıyla ırsi aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya meydana çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Genetik zincirde yer alan acı defalarca kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Ana travmayı yaşamış birey ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde gizli kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, hatıralar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan şahısların zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.

“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve öteki müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir teşebbüs sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn,  bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla  bizi atalarımıza içten bağlayan yolları aydınlatma konusunda mükemmel bir meslek başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle tekrar bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”

-James S. Gordon, MD, Yazan-

-Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression –

 

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı çakmak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, marifetli ve şevkat doymuş bir egzersiz.”

-Sharon Salzberg, Yazar-

-Lovingkindness and Real Happiness-

 

“Kalıpları tepetaklak eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek zinde araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye içten yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “

-Tara Brach, Phd, Yazar-

-Radical Acceptance and True Refuge-

 

“Mark Wolynn ’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, enerjik öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller ’in devir yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel ’in Büyüyen Fikir adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı yargı ediyor. Ailenizi yeniden asla benzer şekilde göremeyeceksiniz.”

-Mark Matousek, Yazar-

-Ethical Wisdom- 

 

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı,  üstteki düzeyde yardımsever bir vasıta kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik destek alabilir ve dinç içgörülere sahip olabilirsiniz.” 

-Jess P. Shatkin, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar-

-Child & Adolescent Mental Health-

 

(Kitabı aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.)

 

 

Kitap Adı: Seninle Başlamadı Yazan: Mark Wolynn Tercüman: Mine Madenoğlu Yayınevi: Sola Unitas Hamur Tipi: 2. Hamur İlk Baskı Yılı: 2016 Zorlama Sayısı: 11. Basım Sayfa Sayısı: 280 Boyut: 15×21 Medya Cinsi: Ciltsiz Dil: Türkçe Orijinal Dili: İngilizce Orijinal Adı: It Didn ’t Başlangıç With You ISBN: 9786059692472

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *