İnsan Olmak

December 1, 2019
İnsan Olmak

İlk kere yayımlandığı 1983’ten günümüze her zaman zorlama yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: “Modern toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden fazla daha pozitif sayıda insanla, fazla daha kısa süreli, daha üstünkörü ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne aynı. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, fakat dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en yerinde uzaklığı bulurlar.”

Son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve fiziksel değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da fazla gereklilik duyduğunu, her kirpinin bu ikilem aleyhinde kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden İnsan Elde Etmek’ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.

Sayfa Sayısı: 184

Zorlama Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Kitap Adı: İnsan Olmak Yazar: Engin Geçtan Yayınevi: Metis Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2003 Sayfa Sayısı: 184 Dil: Türkçe ISBN: 9789753423984

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *