Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri

November 30, 2019
Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri

İlk üç baskının kısa sürede tükenmesi üstüne, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş dördüncü baskısını yapan kitap, uzun yıllar üniversitelerin değişik bölümlerinde “Araştırma Yöntemleri” konusunda lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler veren yazarların; anlattıkları derslerin notlarından, ders anlatımı sırasında öğrencilerinden gelen sorulardan ve mesleki ve araştırma deneyimlerinden sağladıkları birikimlerle yazılmıştır. Kitabın en kayda değer özelliği, işlenen konuları, IBM SPSS, LISREL ve AMOS programlarıyla bilgisayar ortamında çözümlemesidir. Kitaptaki analizler ile ilgili bilgi dosyalarını seckin.com.tr’den indirebilirsiniz. İstatistikî analizler, bir sosyal bilim araştırmacısının işine yarayacak sadelikte sunulmuştur. Sosyal bilim araştırmalarında yaygın kullanılan analizlerin, nasıl yapılacağı, yorumlanacağı ve raporlanacağı örneklerle açıklanmıştır.
Eserde, nitel ve nicel araştırma yöntemleri ele alınarak, iki ayrı araştırma türünün öğrenilmesi amaçlanmış; özellikle bilimsel araştırma sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için data analizi üzerinde durulmuş ve sonuçta okuyucunun bilimsel araştırma sürecinde yetkinliğinin artırılması hedeflenmiştir. 
Kitap, felsefe-yöntem-çözümleme anlayışı içerisinde, gerek kuramsal bilgiye gerekse uygulamaya odaklanarak “Araştırma Yöntemleri” dersine uygun bir şekilde hazırlandığından, ders sırasında kullanımı ve öğrencilerin konuyu anlaması kolaylaştırılmıştır. Keza, kitabın yazarları tarafından ders anlatımını desteklemek amacı ile her bölüm için hazırlanmış sunumlar, kitabı dersinde kullanacak olan akademisyenlere verilecektir.
 
 
Konu Başlıkları

Bilim Felsefesi ve Bilimsel Araştırma Süreci Nicel ve Nitel Araştırma Yöntemleri Örnekleme, Data Birleştirme ve Ölçme IBM SPSS, LISREL ve AMOS ile Bilgi Analizi ve Raporlama

 

(Kitabı aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.)

 

 

Kitap Adı: Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri Yazar: Faruk Şahin , Sait Gürbüz Yayınevi: Seçkin Yayıncılık Hamur Tipi: 2. Hamur Baskı Sayısı: 4. Basım İlk Zorlama Yılı: 2018 Sayfa Sayısı: 478 Dil: Türkçe ISBN: 9789750244551

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *