İmgeler ve Simgeler

November 30, 2019
İmgeler ve Simgeler

“Hayal gücünden yoksun” insanın talihsizliği ve çöküntüsü bundan böyle açıklanabilmektedir diyor Eliade: O, hayatın ve kendi ruhunun derin gerçeğinden kopmuştur. Hayal gücüne sahip elde etmek ise, dünyayı bütünselliği içinde görmektir, çünkü kavramsallaştırmaya gelmeyen her şeyi kullanmak imgelerin görevidir. Efsanelerin, masalların, mitlerin gerilediklerini ve simgelerin dünyevileştiklerini gördük, lakin bunlar hiçbir zaman kaybolmadılar. En silik varoluşta bile sembol kaynamakta, en “realist” insan bile imgelerle yaşamaktadır.

Bir antropo-kozmos, evrenin minik bir modeli olarak insan, bedenin simgeciliğine ve toplumların kendi çevreleriyle bağlantılı imgelemine, sembolleriyle örülmüş kültürünün derinliklerine nüfuz edebilir, böylece varlığının merkezindeki kozmik ritmleri baştan bulabilir.

Eliade, bu kibar ve ihtiraslı mucizevi kitabında, çağdaş insan psikesinde simgelerin, mitlerin ve efsanevi konuların halen yaşamakta olduklarına uyarı çekerek, eski simgeciliğin birincil örneklerinin kendiliğinden keşfinin tüm insanlarda karşılıklı bir vaka olduğunu göstererek, bunların yalnızca bir dinler tarihçisine yok, ilk önce psikoloji ve edebiyat erbabı edinmek üzere, uzman olmayan bütün okurlara da neler öğretebileceklerini ortaya koyuyor.

 

(Kitabı aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.)

 

 

 

Kitap Adı: İmgeler ve Simgeler Yazar: Mircea Eliade Tercüman: Mehmet Ali Kılıçbay Yayınevi: Doğu Batı Yayınları Hamur Tipi: 2. Hamur İlk Baskı Yılı: 2017 Boyut: 14 x 21 Zorlama Sayısı: 1. Basım Sayfa Sayısı: 207 ISBN: 9789752410855

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *