Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

November 28, 2019

Daha önce Kabalcı Yayınları’yla okucuyla buluşan Joseph Campbell‘ın kült kitabı Kahramanın Baki Yolculuğu – A Hero With A Thousand Faces, şimdi İthaki etiketiyle karşınızda. Mitoloji ve insan psikolojisi arasındaki zinde kaplumbağa kabuğu dair bu zamana değin yazılı en iyi kitap olma niteliğini taşıyan Kahramanın Ölümsüz Yolculuğu, okuyucunun hayatını olumlu yönde değiştirecek bir özelliğe sahip. Nice kurgu eserinin ilham kaynağı olan kitap, özellikle Star Wars film serisinin esas esin kaynağı. 

 

Joseph Campbell, tüyleri diken diken edecek anlatımıyla en sevilen eserler listenize girmeyi bekliyor. Kahramanın Ölümsüz Yolculuğu’nun çevirisi Sabri Gürses’e ait.

 

Becerikli yazarlık yerine getirmek isteyenlere benzersiz bir kaynak!

 

(Editörden)

 

Mitlerin ve masalların gizemini çözmek için başvurulacak birincil kitap.

“Elinizdeki kitabın amacı, böylece de kompleks olmayan bir örnekler yığınını bir araya getirip kadim anlamın kendi kendini ortaya çıkarmasını sağlayarak dinsel ve mitolojik figürler aşağıda çarpıtılmış bir takım gerçekleri aydınlatmaktır. Eski öğretmenler ne dediklerini bilirlerdi. Hele onların simgesel dilini okumasını bir öğrendik mi, öğretilerinin anlaşılması için bir derlemecinin yeteneğinden fazlasına ihtiyacımız yoktur. Ama ilk olarak simgelerin dilbilgisini öğrenmeliyiz ve ben, bu esrara bir anahtar olarak psikanalizden daha iyi bir vasıta bilmiyorum.  

Psikanalizi konuya dair son laf olarak kabul etmesek bile, onun bir yaklaşım olarak iş görmesine izin verebiliriz. Buradan hareketle atılacak ikinci adım, dünyanın dört bir yanından bir dizi mitle millet hikâyesini bir araya getirmek ve simgelerin kendi namına konuşmalarına izin belirlemek olacaktır. Benzerlikler derhal gün yüzüne çıkacaktır; bundan başka bunlar insanın gezegendeki binlerce yıllık ikameti boyunca yaşayageldiği esas gerçeklerin geniş ve şaşılacak biçimde değişmez bir ifadesini ortaya çıkaracaktır.”

-Joseph Campbell-

 

(Yayınevi Kitabı aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.)

 

 

 

 

 

 

Kitap Adı: Kahramanın Baki Yolculuğu Yazar: Joseph Campbell Genel Yayınlama Koordinatörü: Tuğçe Haykırma Sevin Yayına Hazırlayan: Selçuk Aylar Çevirmen: Sabri Gürses Kapak Tasarımı: Şükrü Karakoç Yayınevi: İthaki Yayınları Hamur Tipi: 2. Hamur İlk Zorlama Yılı: 2017 Baskı Sayısı: 1. Basım Sayfa Sayısı: 440 Boyut: 13,5 x 21 Medya Cinsi: Ciltsiz Orijinal Dili: İngilizce Orijinal Adı: Hero With A Thousand Faces ISBN: 9786053756910

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *