Yuval Noah Harari Seti-3 Kitap Takım

November 26, 2019
Yuval Noah Harari Seti-3 Kitap Takım

Homo sapiens neden ekolojik bir süratli katile dönüştü?

Para niçin herkesin güvendiği tek şey?

Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?

Zor elde etmekte böylesine yetenekli olan ahali niçin bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?

Geleceğin dini bilim mi?

İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce yeryüzünde asgari altı ayrı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu egzersiz insanlığın serüvenini ya tarihi veya biyolojik bir yaklaşımla ele alır, oysa Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devir ’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve çağdaş dünyaya dek böylece çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları bitmiş ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda millet, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Bundan Böyle yalnızca dünyayı yok, kendimizi ve öteki canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30 ’dan artı dile çevrilmiş bu kışkırtıcı alıştırma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright ’ın eserlerine tanıdık okurlar için müthiş bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Fazla seveceksiniz!”

– Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik ’in yazarı – 

“Harari ’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşı duran düşünceler ve şaşılacak gerçeklerle bezeli.” John – Gray, Financial Times – 

 

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl hakim olduğunu anlatan Harari, Homo Deus ’ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, sevinç ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus ’a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola “değersiz bir hayvan” olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına gelmek uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden insancıl öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en bakımlı tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti haricen herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen sevinç seviyemizde niçin önemli bir yükselme olmadı?

“Bütün bunları anlayışlı olmak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens ’in fiilen ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya etken bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur.”

“Okurken keza eğlenecek ayrıca de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız.” Daniel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme ’nin yazarı

“Homo Deus ’u okuduğunuzda uzun ve engebeli bir yolculuğun peşinde vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun bundan böyle bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız.” David Runciman, The Guardian

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, birincil kitabı Sapiens ’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus ’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ebediyet, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 21. Asır İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görünmeyen teknolojik ve hesaplı kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşı ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün haricen dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir ahlak zemin bulmak olası mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran keskin bir hudut kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve yarı çok temel soru(n)ları, herkes birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

 

(Kitabı aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.)

 

Kapak Tasarımı: Deniz Akkol/Kolektif Tasarım

 

 

Kitap Adı: Yuval Noah Harari Seti-3 Kitap Takım Yazar: Yuval Noah Harari Tercüman: Ertuğrul Genç , Poyzan Nur Taneli , Selin Siral Yayınevi: Kolektif Kitap Hamur Tipi: 2. Hamur Zorlama Sayısı: 1. Basım İlk Baskı Yılı: 2018 Sayfa Sayısı: 1208 Boyut: 15 x 21,5 ISBN: 9786052205181

Ücretli e-kitap indir

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *